Zde se nacházíte: Úvod » Více informací

Více informací

V této části stránek jsou pro vás připraveny odpovědi na některé z často kladených dotazů.

Jakou podlahu si vybrat – lak nebo olej?

Lakovaný povrch – dřevěná podlaha s lakovanou povrchovou úpravou je velmi snadná na údržbu, stačí vlhkým hadr a saponát. Díky pěti vrstvám UV laku je podlaha dostatečně odolná proti poškození a poškrábání. Přesto ale nedokáže zamezit vzniku škrábanců vzniklých např. při posouvání skříní, upadnutí těžkých předmětů nebo pohybech kolečkové židle. V případě větších poškození je podlahu možno zbrousit a obnovit povrchovou úpravu – podlaha pak vypadá jako nová.

Olejovaný povrch – olejovaný povrch zdůrazní přírodní původ dřevěné podlahy. Olej proniká do nášlapné vrstvy, zdůrazňuje strukturu dřeva a zintenzivňuje barevné odstíny. Tato povrchová úprava ponechává otevřené póry dřeva, které lépe reagují na vlhkostní změny, vlhkost z dřeva přirozeně uniká. Olejová úprava je matná. Oproti laku je potřeba u této podlahy větší péče – olejová úprava vyžaduje pravidelné používání speciálních čistících prostředků, které olej oživí a obnoví. Velkou výhodou olejované podlahy je možnost lokálního ošetření v případě poškození lehkým přebroušením a opětovným naolejováním. Na olejované podlaze se lépe skryjí škrábance a mechanická poškození, ale v případě světlých dřevin jsou na podlaze více viditelné nečistoty. Skutečný milovník přírodních materiálů dá vždy přednost olejovanému povrchu před lakovaným.

Co to znamená „plovoucí“ podlaha?

Znamená to, že podlahové dílce (lamely) se nelepí k podklaze, ale pouze k sobě (v případě zámkových podlah se zacvakávají do sebe). Podlaha tedy může dilatovat (rozpínat se a smršťovat) v závislosti na teplotě a vzdušné vlhkosti. Mezi dílci proto nevznikají spáry, známé u masivních podlah nebo po položení nedostatečně vyschlých parket. Nepředstavujte si nějaký znatelný pohyb, jedná se o milimetry. Plovoucí podlahy mají také výhodu, že jsou předpřipravené k pokládce a není již potřeba je po pokládce brousit a lakovat (hluk a prach).

Jaký je rozdíl mezi laminátem a dřevěnou podlahou? Co je lepší?

Laminátová podlaha vznikla jako výsledek požadavků na snižování ceny podlah a zároveň na zvyšování odolnosti proti oděru, což je nejdůležitější podlahový parametr. Laminát je odolnější než masiv nebo třívrstvé plovoucí dřevěné podlahy. Oblibu masivu lze oproti tomu dokumentovat tím, že procento prodeje dřevěných podlah stále roste. Těžké je něco doporučit, nebo upřednostňovat. Jednoduše řečeno, máte–li na to, dopřejte si dřevo a nechovejte se k němu hrubě. Originál je originál. Chcete–li ušetřit nějaký peníz, doporučuji laminát. Je to odolný pracant a stojí polovinu.

Zajímavé odkazy

Vaší pozornosti mohu doporučit tyto stránky: Krby Vladimír Skalský, Čalounictví Karel Podracký, MS–design — ing. Markéta Šebíková, Kamenný design Jakub Vorel, Měditepec Vojtěch Jirásko.


Aktuality

Nová vzorková prodejna
Studenec 122
(vedle restaurace Na Špici)

Sledujte novinky v sociálních sítích

Facebook Google+ Instagram© 2008–2024 Leoš Zikeš – Prodej a montáž podlah, dveří, klik a příslušenství | web design: IdeFixx & vi–t3ch

Navštivte také: